pcbosszu.hu

2007.06.28. 10:42 321

E-Bola média néven nemrégiben vírusmarketing ügynökség indult hazánkban. Első nekifutásra jó ilyesmit olvasni-hallani, nem is a tartalom miatt - az integrált kommunikáció atomszelében a "vírusmarketingügynökség" kifejezésnek gyakorlatilag nincs semmi értelme -, inkább a szemlélet okán, hogy tán a magyar reklámiparban is megjelenik egy ilyen formális kísérlet, ha tetszik, egy ilyen önidentifikáció, hogy akkor mi most vírusmarketingügynökség vagyunk. Nem btl meg nem is online, vírus. Ok. Nem találtam egyébként honlapot a céghez, ami - mondjuk vírus meg minden... - fogadjuk el, ok (hazudok egyébként, mert bár a google nem dob ki semmit, az e-bola, az e-bolamedia és az ebolamedia mind az ügynökség nevén van, ez utóbbi alatt ügyfélkapu üzemel, ami jó. itt megtekinthető a cég logója, a retró ebola felirat kis ebolafekélyekkel vagy mikkel).

Nézzük az első terméket, amivel találkozunk: pcbosszu.hu

A "site" egy videó, amin a felhasználó számítógépe sérelmezi, hogy nem foglalkozik vele, szemben valami kis kütyüvel bazirgál állandóan, jelesül egy Nokia n95-el. Bár a viszonyokat nem pontosan értem, azt hiszem, hogy a képernyőből néz ki rám, felhasználóra a számítógép, ami jelen esetben egy 25-30 közti nő. Aki hisztizik. Hogy nem figyelnek rá. Értitek.

Én, a felhasználó egy kis techgeek izével vagyok elfoglalva a számítógépem helyett, ami nem egy techgeek izé csak nagyban, hanem egy érző lény, aki hisztizik és veri magát, hogy nincs vele foglalkozva. A hiszti egyébként végletessé fokozódik a "vírusfilmben" - gondoljunk bele a frusztrációba, nincs visszajelzés -, s önmegsemmisítésbe torkoll, amit a számítógép - a hisztiző nő - egy, a képernyő/film fizikai közepén véletlenszerűen megjelenő kikapcsolás gomb megnyomása segítségével idéz elő, majd a számítógép belülről füstölni kezd. Most játsz a kis hülye izéddel, gazda!

Ez a reklám egyszerűen beteg.

Mondom a problémáimat:

1) Ki a fasznak fogalmazódik meg a fejében az az insight, hogy a számítógép megsértődik egy kisebb számítógépre, ami ugyenezt tudja? (Ki a felelős?!?)

2) Gender: a sértődést, a fezültséget nem ábrázoljuk hisztiző nőként, még akkor sem, ha a célcsoportunk a magas költségek mellett is okostelefont vásárló férfiak csoportja. Azért sem, mert ez a célcsoport amúgy inkább magasaniskolázott, jólszituált, így statisztikailag valószínűbb, hogy férfiként is érzékenyebb a nőjogi ügyekre, mint a férfiak összessége.

3) A színésznő a legrosszabb magyar színészhagyományokat hozza (HernádiJudit amúgy szánalmas giccskomikái seholnincsenek ehhez képest): szemmeresztgetés, vállvonogatás, idióta arcok, folyamatos affektálás a hangskála csak idegesítő skáláin (ha az volt a brief, hog ylegyél kurva idegesítő, akkor sikerült).

4) Különösen fájó pont: a szereplő - a számítógép - a reklámban előveszi a telefont. Benne a gépben előveszi. A telefont. A gép előveszi a telefont. Érted? Én se.

5) A visszaszámlálás az önmegsemmisítésnél angolul történik egy magyar reklámban. Bravó.

6) A videó végén felugró ablakban jelenik meg a reklám utáni tartalom (jelenne, ha a firefox nem blokkolná automatikusan, csakúgy, mint a tudatos böngészők többsége. Azok, akik amúgy vennének egy n95-öt, annyiért, amennyi, mert szeretnének mobilinternetezni).

7) Nem tudom letölteni a videót. Így hogy fogom feltölteni vagy másként továbbküldeni vagy embeddelni bárhova?

8) A site-on nincs önálló tartalom a nokia n95ről, egyszerűen átdob a nokia vonatkozó aloldalára (felugróban).

A vírusmarketing a hangulatról, az insightról szól. Megnézem és összeáll bennem a kép. Élményt ad, Nekem. Én összerakom magamban.

Még egy. A vírusmarketing legtöbbször meglévő eszközökkel operál. Nem bejegyzek egy domaint és csinálok rá egy szánalmas spotot, hogy akkor ez a minisite, hanem csinálok egy spotot amúgy kézikamerával és kirakom mindenféle megosztókra. Aztán elterjed. Lásd még Connected Ventures "imázs-videók".

Nem hergelem magam tovább, nézzétek meg a pcbosszut (a név is gagyi). Érdemes. Egyszer, hogy lássuk: hogyan ne készíts vírusfilmet.

update: most nézem az n95 aloldalán az üzenetet: "Ez lett a számítógépből" - ezekszerint az volt a megrendelés, hogy erre az üzenetre találjanak ki valamit. bravó.

5 komment

Címkék: marketing tech kritika reklám telekom őrület

A bejegyzés trackback címe:

https://ujrend.blog.hu/api/trackback/id/tr52107590

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

jaq 2007.07.01. 18:03:03

azabaj, hogy ez annyira rossz, hogy még poénból sem küldeném el senkinek, hogy nézze meg. nem érdemlik meg, hogy odakattintson valaki. én biztos nem blogoltam volna ki.

real 2007.07.10. 15:08:01

minden elismerésem a blogírónak, az összes "ki a fasznak"-ért és egyébb anyázásért!
könyörgöm ez egy reklám!és még csak nem is az igénytelen fajtából!ezt elemezni épp annyira idióta dolog mint a micimackót!

salvation · http://ujrend.blog.hu 2007.07.10. 15:19:57

inkább leírás ez

palostrend · http://palostrend.hu 2009.11.04. 10:11:32

2009.11.09-én a TALMUD "törvényei" lépnek életbe: MAGYARORSZÁGON!!!

Előremenekül a rezsim: úgy módosítják a Ptk.-t, hogy ne lehessen elszámoltatni őket

Mögéje bújnak!Levelemet sürgős ügyben írom. Sürgős, mert 2009. nov. 9-én már lehet, hogy zárószavazás lesz az új Ptk.-ról. Ha az új Ptk. 5:86. §-át a jelenlegi tartalommal elfogadják, akkor nem lehet visszakövetelni az elfosztogatott nemzeti vagyont.

Eddig még senki nem vette észre, amire tegnap találtam rá. Ebben a rendelkezésben látom az okát az új Ptk. hatályba lépése siettetésének!!! (Az élettársi viszony megbotránkoztató szabályozása, meg a rokonházasság csak gumicsont.) Igyekeztem röviden összefoglalni, és remélem, hogy nem túl jogászias tehát érthető. A kiemelt szövegrészek összeolvasásával még jobban érthetővé válik, hogy miről van szó.

A lényeg, hogy tisztességtelenül elprivatizált állami vagyont csak a szerződés semmissé nyilvánítása útján lehet visszaszerezni. A semmisségről tudni kell, hogy: azt jelenti, hogy ha egy szerződés jogszabályba vagy a jó erkölcsbe ütközik, (vagyis ha gyomorforgatóan tisztességtelen), akkor az a szerződés érvénytelen. Az érvénytelenség megállapítását határidő nélkül lehet kérni, mert ami egyszer semmis, az nem fog megjavulni az idő múlásával sem. A semmis szerződésre alapított igény tehát nem évül el! A semmisség következtében érvénytelen szerződés jogkövetkezménye az eredeti állapot helyreállítása, vagy, ha ez már nem lehetséges, akkor a jogtalan állapot kompenzálása.

A jelenleg még hatályos Ptk. (1959. évi IV. tv.) (237. § (1) bekezdése egyértelműen kimondja, hogy
„Érvénytelen szerződés esetében a szerződéskötés előtt fennállott helyzetet kell visszaállítani.” A (2) bekezdés pedig ma még arról rendelkezik, hogy "Ha a szerződéskötés előtt fennállott helyzetet nem lehet visszaállítani, a bíróság a szerződést a határozathozatalig terjedő időre hatályossá nyilvánítja. Az érvénytelen szerződést érvényessé lehet nyilvánítani, ha az érvénytelenség oka – különösen uzsorás szerződés, a felek szolgáltatásainak feltűnő aránytalansága esetén az aránytalan előny kiküszöbölésével – megszüntethető. Ezekben az esetekben rendelkezni kell az esetleg ellenszolgáltatás nélkül maradó szolgáltatás visszatérítéséről." Hát ez az! Tehát, ha jelenleg semmissé nyilvánítanak egy privatizációs szerződést, mert a privatizáló nyilvánvalóan tisztességtelenül, bagóért szerzett egy milliárdos ingatlant, akkor kötelezhető arra, hogy a tisztességes vételárért a zsebébe nyúljon.
Az új Ptk. ezen a helyzeten változtat!

Az eredeti állapot helyreállításáról, vagy pénzbeli megtérítés elrendeléséről az új Ptk. "5:86. §-a rendelkezik.
Az (1) bekezdés szerint: "Érvénytelen szerződés esetén bármelyik fél kérheti a teljesített szolgáltatás természetbeni visszatérítését, feltéve, hogy maga is visszatéríti a számára teljesített szolgáltatást. A visszatérítési kötelezettség az elévülési vagy az elbirtoklási idő beálltától függetlenül terheli a szerződéskötés előtt fennállt helyzet visszaállítását kérő felet." Az eredeti állapot visszaállítását kérő fél elévülési és elbirtoklási idő beálltától függetlenül fennálló kötelességének kimondása elaltatja a felületes jogértelmezőt, mert ez azt a jogi látványosságot kelti, hogy semmisség esetén, – mint eddig – az eredeti állapot helyreállítása mindkét fél szolgáltatása esetén egyaránt határidő nélküli.

Az alábbiakban viszont kiderül, hogy miről van szó!

Az 5:86. § (2) bekezdés is nagyon szép, mert első olvasatra az derül ki belőle, hogy: "Ha a szerződéskötés előtt fennállott helyzetet természetben nem lehet visszaállítani, a bíróság elrendeli az ellenszolgáltatás nélkül maradt szolgáltatás ellenértékének pénzbeli megtérítését. Ezt a jogkövetkezményt alkalmazhatja a bíróság abban az esetben is, ha az eredeti állapot helyreállítása célszerűtlen." Ez alapján azt lehetne hinni, hogy, ha a bíróság semmisnek fog kimondani egy privatizációs szerződést, akkor majd arra fogja kötelezni a szemtelenül olcsón privatizáló felet, hogy utólag fizesse meg azt, amit tisztességes esetben meg kellett volna fizetnie. Utóbb vissza lehet követelni az ellenszolgáltatás nélkül maradt értéket (illetve annak mai értékű megfelelőjét). Csakhogy! A törvény indoklása kifejti, hogy " – tipikus esetben – dologszolgáltatás áll szemben pénzszolgáltatással, és ezek visszakövetelésének időbeli lehetősége eleve különböző." (Pl: az állam üzemet adott pénz ellenében.) A törvény indoklása nem vitatja, hogy az eredeti állapot helyreállítása címén a dologszolgáltatás (Pl.: az üzem) visszakövetelhető, mert a tulajdoni igény nem évül el.

És most figyelj!

Az indoklás kifejezetten kimondja, hogy: "2. A Javaslat az érvénytelenség jogkövetkezményeit koncepcionálisan új alapokra kívánja helyezni azokban a gyakori esetekben, amelyekben a szerződéskötést megelőző állapot természetbeni helyreállítására nem kerülhet sor.” Tehát szemben az eddigi joggal azt mondja ki, hogy a szerződéskötést megelőző állapot természetbeli helyreállításánál azt a pénzt, amivel a privatizáló alaptalanul gazdagodott, 5 éven túl már nem kell visszafizetni! Az indoklás pontosan így szól: "Az ellenszolgáltatás nélkül maradt szolgáltatás ellenértékének pénzbeni megtérítésére vonatkozó igény - mint egyfajta alaptalan gazdagodási igény – kötelmi természetű igény, és az általános elévülési időn belül érvényesíthető." Eszerint: ha például van egy jóerkölcsbe ütköző privatizációs szerződés pl.: 1990-ből, és ezt semmissé nyilvánítják, akkor az állam nem követelheti vissza azt az alaptalan gazdagodást, amihez a privatizáló hozzájutott! Ez az új Ptk. leglényegesebb szabálya.

Hol vannak a FIDESZ jogászai, miért nem vették eddig észre?

Az is igaz, hogy mindenféle figyelemelterelő vitákat csináltak az élettársi kapcsolatról, meg a rokonházasságról azért, hogy a zsákmány megtartását szolgáló „koncepcionálisan új alapokra helyezett szabályozás” a sorok között megbújjon, és törvényerőre emelkedjen. Nem igaz, hogy nem lesz a parlamentben legalább egy képviselő, aki ezt szóvá és vita tárgyává teszi!
P.G.
(Neményi.net)
Olvasónk hozzáfűzése: Kedves Kurucok! Kicsi kiegészítéssel kell, hogy éljek a fenti cikk kapcsán. Az említett vonatkozású törvényhely a magyar polgári törvénykönyvben polgári jogi eredetű. Tehát a MAGÁNJOGVISZONYOKBAN kell alkalmazni, az állami KÖZJOGI viszonyokban akkor alkalmazható, ha a kérdést törvény nem szabályozza. Mellérendelt viszonyban kell akkor alkalmazni a törvényt, ha a kérdést más törvény nem teljes körűen szabályozza.
A nagyobb probléma azonban ez:
Az Alkotmánybíróságnak van egy 2001-ben hozott határozata (kerestem, de nem találtam), amely egy képviselő ittas járművezetésével kapcsolatos büntetőügyben hozott. Az AB. határozat kimondja, hogy nem lehet a képviselőt a mentelmi jogának lejárta után olyan tettéért felelősségre vonni, amelyet képviselősége alatt követett el. Ez tehát azt jelenti, hogy a mentelmi jogot kiterjesztően kell értelmezni, azaz a képviselőt ezen tettek tekintetében a mentelmi jog élete végéig megilleti. Ezzel az AB tehát kimondta, hogy nem lehet felelősségre vonni azokat a képviselőket, akik képviselőségük ideje alatt ezt vagy azt a törvényt vagy mást megszavaztak, mert a mentelmi jog erre az időszakra sérthetetlenséget biztosít nekik. Igen ám. Csak hogy itt a csavar a történetben. Ugyanis a mentelmi jogot csak a Parlament Mentelmi Bizottsága függesztheti fel. Azonban ha a volt képviselőt akarják felelősségre vonni, a mentelmi jog kiterjesztő értelmezéséből eredően csak a mentelmi jog felfüggesztése esetén lehet megtenni, azonban a képviselőség megszűnésével nincs, aki a már nem létező, csak absztrakt mentelmi jogot felfüggessze. Ebből következőleg nem lehet a mentelmi jogot felfüggeszteni (mert nincs, aki jogosult lenne rá), így büntetlenül meg lehet úszni ezeket a cselekedeteket.
süti beállítások módosítása